BELGELENDİRME HAKKINDA SIKÇA SORULANLAR

CE Belgesi Zorunlumudur?

Direktife tabi olduğu halde CE işareti taşımayan ürünlerin Avrupa Birliği ve ülkemizde satışı, kullanılması, ithalat ve ihracatı yasal olarak mümkün değildir. Ürünlerin bu pazarlara girebilmesi için mutlaka CE belgesine sahip olması gerekmektedir.

CE İşareti Nedir?

Avrupa’ya uygunluk anlamına gelen CE işareti, ürünün Avrupa Birliği direktiflerine uygun olarak üretildiğini gösteren bir işarettir. CE direktiflerine dahil olan her ürünün Avrupa Birliği ve Türkiye’de piyasaya sunulabilmesi için bu işareti taşıması zorunludur. Direktife tabi olan ürünlerin onaylanmış kuruluşlarca doğrulanması gerekmektedir. Onaylanmış kuruluş; ürün inceleme, teknik dosya inceleme ve ürüne uygulanacak olan testler sonucunda ürünün direktife uygun olduğu sonucuna vardığında bu işaretin kullanılmasına izin verir.

ISO 22000:2005 Standartının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

ISO 22000:2005 sistemi işletmenize hem yasal gereklilikleri sağlama konusunda rehber olacak hem de sürekli kontrol ile gıda zincirinde oluşabilecek hataları önleme veya en aza indirmenizi sağlayacak, bilinçli ve sürekli eğitime tabi tutulan personel ve düzenli kontrolleri gerçekleşen ekipman ile işgücü kaybını önleyecek, ihale ve satın avantajı sağlayacak, güvenli gıda ile işletme imajını yüksek tutarak pazar payını ve müşteri güvenini artıracaktır.